Szlak Chopinowski

Szlak Chopinowski jest propozycją godną uwagi zarówno melomanów oraz osób, które chcą poznać biografię kompozytora. Szlak prowadzi przez Mazowsze początków XIX wieku.

Szlak Chopinowski
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Fot. Robert Parma [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Wyobraźnia pozwoli nam poczuć atmosferę tamtych dni, panującą zarówno na mazowieckiej wsi jak i w Warszawie, w której Fryderyk Chopin pobierał nauki. Wysłuchać poloneza, którego skomponował w wieku 8 lat i zaprezentował publiczności w 1818 roku.

Spacerując po Warszawie Chopina znajdziemy 13 miejsc, związanych z wielkim kompozytorem. Warto go rozpocząć od Ogrodu Saskiego, w którego pobliżu znajdowało się jedno z warszawskich mieszkań Chopinów. Ulica Królewska prowadzi na Krakowskie Przedmieście, przy którym położona jest Akademia Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Warszawski. Kościół p.w. Świętego Krzyża i Pałac Staszica są kolejnymi obiektami, od których już całkiem niedaleko do nowoczesnego Muzeum Chopina, ulokowanego w Zamku Ostrogskich przy ul. Tamka. Ostatni etap spaceru prowadzi nas do placu Trzech Krzyży i Łazienek Królewskich, w których pod pomnikiem kompozytora odbywają się letnie Koncerty Chopinowskie.

Podążając Szlakiem Chopinowskim przez Mazowsze docieramy do Żelazowej Woli, w której Fryderyk Chopin przyszedł na świat. Latem rozbrzmiewa w tutejszym muzeum muzyka wielkiego kompozytora. W pobliskim Brochowie znajduje się oryginalna świątynia, w której pobrali się rodzice Chopina, a w 1810 roku ochrzcili syna.

Wielokrotnie Fryderyk Chopin odwiedzał Sochaczew i Płock. W młodości bywał także w Rościszewie, Kowalewie, Książenicach. W Sannikach, gdzie spędził wakacje w 1828 roku, działa obecnie Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina.

W trakcie podróży po Mazowszu można podziwiać charakterystyczne dla regionu pejzaże. Mazowieckie krajobrazy są niezapomnianym tłem Szlaku Chopinowskiego.

Fot. tyt.: Adam Rudzki [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

You May Also Like