Kościół obronny w Brochowie

W położonym na skraju Puszczy Kampinoskiej Brochowie znajduje się wyjątkowy zabytek architektury obronno-sakralnej – kościół św. św. Rocha i Jana Chrzciciela.

Kościół obronny w Brochowie
Fot. Dorka01 [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons
Historia parafii w Brochowie sięga XII wieku, jednak istniejący obecnie kościół parafialny p.w. św. św. Rocha i Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1551-1561 z fundacji ówczesnego właściciela wsi Jana Brochowskiego, wojskiego warszawskiego.

Świątynia została wzniesiona przez Jana Baptystę. Jest to trójnawowa bazylika wzniesiona na planie prostokąta flankowana trzema cylindrycznymi wieżami – dwiema w narożach zachodnich, ujmujących szeroki narteks, i jedną nad apsydą prezbiterialną z emporą w wieży ponad prezbiterium. Wnętrze nakryto sklepieniem kolebkowym, zdobionym siecią kasetonową z powtarzającymi się motywami prostokąta i pokryte bogatą polichromią. Wokół kościoła biegnie dwukondygnacyjny ganek tunelowy ze strzelnicami.

2 czerwca 1806 roku w brochowskiej świątyni odbył się ślub Mikołaja Chopina z Teklą Justyną z Krzyżanowskich. Cztery lata później, w 1810 roku ochrzczono w nim ich syna – Fryderyka.

Kościół uległ poważnym zniszczeniom podczas I wojny światowej. Podczas walk w 1915 roku został ostrzelany przez artylerię. Wówczas świątynia spłonęła, a sklepienie oraz część frontowa legły w gruzach. Odbudowa według projektu Jarosława Wojciechowskiego i Tymoteusza Sawickiego została przeprowadzona w latach 1924-1929. Podczas prac wprowadzono modne wówczas elementy modernistyczne. W początku II wojny światowej kościół w Brochowie uległ zniszczeniom. Ponowna restauracja wojennych nastąpiła w latach 1947-1948.

Fot. tyt.: Hubert Śmietanka [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

You May Also Like