Szlak Cysterski

Szlak Cysterski jest jednym z najważniejszych i najciekawszych polskich szlaków kulturowych. Międzynarodowy Szlak Cysterski został utworzony przez Radę Europy w 1990 roku w celu uwiecznienia pamięci o zakonie oraz zaprezentowania pereł architektury sakralnej.

Szlak Cysterski
Opactwo w Wągrowcu. Fot. Paweł Działowski [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons
Cystersi pojawili się na ziemiach polskich już w XII wieku. Ich pierwsze klasztory zostały założone równolegle w wielkopolskim Łeknie oraz małopolskim Jędrzejowie. Łącznie w średniowieczu powstało w Polsce 26 opactw męskich i 17 żeńskich. Ich fundatorami opactw byli książęta, możni i duchowni. Obecnie na terenie Polski szlak obejmuje ponad 40 obiektów cysterskich, z czego najciekawsze i najlepiej zachowane znajdują się na terenach Małopolski i Śląska.

Z całą pewnością powinno się udać do Lubiąża, położonego w pobliżu Wrocławia. Znajduje się tam jedno z największych opactw, a jego fundacja datowana jest na XII wiek. Zwiedzając je, nie należy zapomnieć o wizycie w Pałacu Opackim, którego barokowa Sala Książęca uznawana jest za najpiękniejszą na całym Dolnym Śląsku.

Godne uwagi jest również opactwo w Wąchocku, wzniesione w stylu romańskim. Zachowało się w nim wiele oryginalnych elementów, a jego najcenniejszymi zabytkami klasztoru są kapitularz i refektarz.

Innymi interesującymi obiektami na Szlaku Cysterskim są między innymi opactwa w krakowskiej Mogile, Henrykowie, Wągrowcu, Lądzie, Pelplinie czy też w Oliwie.

Fot. tyt.: Jacek Halicki [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

You May Also Like