Spacerkiem wokół Cytadeli

Spacer wokół zewnętrznych umocnień Cytadeli Warszawskiej jest bardzo przyjemną lekcją historii.

Spacerkiem wokół Cytadeli
Południowa kaponiera

Najlepszym punktem do rozpoczęcia spaceru jest olbrzymia południowa kaponiera znajdująca się przy Moście Gdańskim. Do niedawna w kaponierze mieściło się Muzeum Wojsk Lądowych, a obecnie znajduje się Muzeum Katyńskie. Spod kaponiery udajemy się wzdłuż Wisłostrady na teren parku miejskiego „Fosa i stoki Cytadeli”.

Idąc pod górę asfaltową alejką dojdziemy do jednoarkadowej Bramy Okrzei, prowadzącej do tarasu na stokach Cytadeli. Po przekroczeniu wykonanej z piaskowca bramy zobaczymy dwa rzędy betonowych krzyży na cmentarzu-mauzoleum polskich ofiar walk o niepodległość.

Nad cmentarzem góruje trójarkadowa Brama Straceń (Iwanowska) z cegły i różowego piaskowca zwieńczona kamiennym fryzem. Na jej filarach umieszczone są czarne marmurowe tablice upamiętniające Bojowników Wolności. Za Bramą znajduje się półokrągłe miejsce przeznaczone do składania wieńców i wiązanek podczas oficjalnych uroczystości.

Spod Bramy Straceń udajemy się w dalszą drogę, tym razem w dół, mijając kamienny obelisk oraz kolejne cztery tablice pamiątkowe na murze Carnota. Po około 200 metrach dotrzemy do potężnej Bramy Bielańskiej (Michajłowskiej) ozdobionej żeliwnymi halabardami z tarczami. Przez tą bramę możemy dostać się do wewnątrz Cytadeli i zwiedzić Muzeum X Pawilonu.

Spacerkiem wokół Cytadeli
Kanałek Drny i akwedukt z lat 90. XIX w.

Podążając dalej Wybrzeżem Gdyńskim zobaczymy wierzby płaczące rosnące na brzegu stawu, gdzie skręcamy w lewo. Po prawej stronie, nad przeciwskarpą widoczne są domy osiedla Żoliborz Oficerski. Po lewej zaś wije się mur Carnota z otworami strzelniczymi broni ręcznej i wał Cytadeli.

Kilkadziesiąt metrów dalej, po prawej stronie zauważymy półcylindryczny mur oporowy, stojący naprzeciw czoła nieistniejącej dziś kaponiery. W jego pobliżu znajduje się kamienny postument w kształcie piramidy, będący śladem po pomniku rozstrzelanych tu trzech komunistów.

Na wysokości postumentu zaczyna się rów, którym płynie strumyk Drna, niegdyś rzeczka o wartkim nurcie. Nad Drną co kilkanaście metrów przerzucone są małe betonowe mostki.

Podążając dalej alejką wzdłuż muru Carnota, za zakrętem natkniemy się na ceglany most, wzniesiony w latach 90. XIX wieku. Został on poprowadzony ukośnie z czoła bastionu i swoim wyglądem przypomina rzymski akwedukt. Schodami przy akwedukcie wspinamy się na skarpę i już znajdujemy się na Żoliborzu Oficerskim.

You May Also Like