Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Drewniany kościół Wszystkich Świętych w Bliznem z unikatowymi na skalę światową malowidłami wnętrz, w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem
Fot. Kroton [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Podążając w Bieszczady trudno nie ominąć miejscowości Blizne z jej wspaniałym kościołem, będącym jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Jego budowę, pomimo braku szczegółowych badań dendrochronologicznych, datuje się na przełom XV i XVI wieku. Daje to mu miejsce pośród najstarszych drewnianych świątyń w Polsce.

Początkowo skromna świątynia została założona na planie prostokąta z wydzielonym prezbiterium. W 1. połowie XVII wieku dobudowano do niej wieżę. W bryle kościoła wyróżnia się wysoki dach oraz soboty, usunięte podczas XIX-wiecznej przebudowy świątyni.

Wnętrze świątyni w Bliznem jest tym, co bez wątpienia zachwyca najbardziej. Z panującego tu półmroku wydobywają się wspaniałe polichromie na ścianach i emporze organowej. Powstawały one etapami od XVI do XVIII wieku. Największym i najcenniejszym z nich jest przedstawienie Sądu Ostatecznego na północnej ścianie nawy. W prezbiterium przedstawiono historię ukrzyżowania Chrystusa, a pod chórem muzycznym – męczeństwo śś. Piotra, Pawła i Jakuba Starszego. Na uwagę zasługują również niemal ludowe dekoracje roślinne i groteskowe.

Z wyposażenia kościoła na uwagę zasługuje cudowna figura Matki Boskiej Łaski Pełnej z około 1500 roku, pochodzącą z gotyckiego tryptyku, oraz barokowa grupa Pasji na belce tęczowej. Najmłodszym elementem wnętrza są późnobarokowe ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Adoracji Matki Boskiej z połowy XVII w.

Fot. tyt.: JoannaPyka [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

You May Also Like