Kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie

W Haczowie znajduje się największy gotycki kościół drewniany w Polsce i być może w Europie. Jest on jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie
Fot. Lucekbb [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Na przełomie XIV i XV stulecia Haczów był sporą miejscowością, w której potrzebny był duży kościół. Drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej została wzniesiony pod koniec XIV wieku, po lokacji Haczowa przez Kazimierza Wielkiego w 1352 roku.

W 1624 roku kościół został wyremontowany i rozbudowany o izbicową wieżę oraz soboty dla wiernych. Teren ogrodzono wałem ziemnym, na którym ustawiono ogrodzenie. W latach 1784-1789 przeprowadzono kolejny remont, podczas którego powiększono zakrystię oraz stare soboty zastąpiono nowymi.

Wnętrze zdobi unikatowa polichromia figuralna z 1494 roku, która jest największym w Polsce zbiorem XV-wiecznych malowideł figuralnych. Najcenniejsze malowidła znajdują się w prezbiterium, m.in. Koronacja Matki Boskiej i Sąd Ostateczny. Średniowieczną polichromię uzupełniają późniejsze z przełomu XVIII i XIX wieku.

W haczowskim kościele znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej Bolesnej. Według miejscowej tradycji pochodząca z około 1400 roku gotycka pietà „przyszła wodą” rzeki Wisłok (zapewne w czasie powodzi) i zatrzymała się pod starym drewnianym haczowskim kościołem. Mieszkańcy umieścili figurkę w nowej świątyni, a w zamian za to otrzymali Boską opiekę. W 1997 roku została ukoronowana przez papieża Jana Pawła II.

W 2003 roku haczowska świątynia została wpisana wraz z kościołami w Binarowej, Bliznem, Dębnie, Lipnicy Murowanej i Sękowej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Jest także jednym z najważniejszych obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim. W 2010 roku kościół w Haczowie otrzymał nagrodę ministra kultury, jako najlepiej zadbany zabytek.

Fot. tyt.: Grzegorz Polak [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons

You May Also Like