Trasa Kórnicka

Wielkopolska Trasa Kórnicka pozwala poznać najciekawsze miejsca regionu, łącząc ich walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Liczący blisko 80 km szlak można z powodzeniem pokonać samochodem w ciągu jednego dnia.

Trasa Kórnicka
Zamek w Kórniku. Fot. Jerzy Strzelecki [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Utworzona w 1998 roku trasa zaczyna się w Poznaniu, przy skrzyżowaniu Drogi Dębińskiej i Królowej Jadwigi. Podążając stąd ulicą Bolesława Krzywoustego i drogą krajową nr 42 docieramy do niewielkiego Kórnika, oddalonego około 15 km od Poznania. Największą atrakcją uroczego miasteczka jest doskonale zachowany zamek, dawną rezydencję Górków i Działyńskich.

Otoczony parkiem zamek prezentuje styl angielskiego gotyku z elementami orientalnymi. Okazała rezydencja skrywa w swoich wnętrzach prawdziwy skarb – bibliotekę liczącą ponad 200 tysięcy woluminów, książek i czasopism, wśród których na uwagę zasługuje pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich.

Wnętrza rezydencji wypełniają piękne meble pochodzące z różnych epok oraz obrazy zarówno polskich, jak i europejskich. Ponadto w zamkowych wnętrzach zgromadzono cenną kolekcję rzeźb, numizmatów, militariów, wyrobów rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z antypodów. W arboretum parku znajduje się jedna z najbogatszych i najokazalszych kolekcji drzew i krzewów w Europie, liczącej 3500 okazów.

Trasa Kórnicka
Pałac w Rogalinie, fot. Horribiledi [CC BY-SA 3.0 pl], from Wikimedia Commons
W oddalonym o 18 km od Kórnika Rogalinie znajduje się nie mniej imponujący zespół pałacowo-parkowy. Znajdujący się tutaj klasycystyczny pałac z XVIII wieku jest jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich Wielkopolski. Pałac należał do rodu Raczyńskich herbu Nałęcz. Ozdobą kompleksu pałacowo-parkowego są pomnikowe dęby szypułkowe, z których najsłynniejszymi i najstarszymi są okazy noszące imiona Lech, Czech i Rus. W rogalińskiej galerii eksponowane są dzieła polskich i zagranicznych artystów, m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, Fritsa Thaulowa, Maurice Chabasa, Alberta Besnarda wielu innych.

W położonym na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego Puszczykowie znajduje się wyjątkowe Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – znanego podróżnika, pisarza i fotografa. Na ekspozycji prezentowane są niezwykłe pamiątki z wypraw prowadzonych przez podróżnika. W muzeum zgromadzono zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne, ludowe rzemiosło. Ponadto w muzeum organizowane spotkania z podróżnikami, prelekcje oraz pokazy filmów i przeźroczy.

Trasa Kórnicka
Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Fot. (GRAD) [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Podróżując Trasą Kórnicką nie sposób pominąć Wielkopolski Park Narodowy, będącym jednym z najcenniejszych obszarów chronionych regionu. Na terenie parku zachował się w niezmienionym stanie krajobraz sprzed 11 tysięcy lat, utworzony przez lądolód skandynawski. Wędrując po parku, zwanym czasem „muzeum form polodowcowych”, warto wstąpić do wsi Jeziory, gdzie mieści się interesujące Muzeum Przyrodnicze.

Na końcu podróży Trasą Kórnicką jest założona w XIX wieku wieś Szreniawa, gdzie znajduje się Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Ekspozycja muzealna prezentuje wszystko to, co związane jest z gospodarką rolną od czasów zamierzchłych do współczesnych. Prezentowane są również bogate zbiory narzędzi rolniczych oraz przedmiotów związanych z rzemiosłami garbarskim, ciesielskim, tkackim i kowalskich. Ze Szreniawy powracamy do Poznania, gdzie kończy się nasza podróż.

Fot. tyt.: Monika Mężyńska [CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons

You May Also Like