Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego

Zabytki techniki mają swój wyjątkowy urok. Odnowione i przystosowane do obsługi ruchu turystycznego, stały się największymi atrakcjami na Śląsku. Ich poznanie ułatwia Szlak Zabytków Techniki, który obejmuje najcenniejsze obiekty. To one są najlepszym dowodem na to, jak bogatym i różnorodnym regionem jest Śląsk.

Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego
Muzeum Historii Kolei, fot. Przykuta [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego łączy te miejscowości, w których po dziś dzień ujrzeć można historyczne obiekty przemysłowe. Szlak powstał z myślą o turystach zmotoryzowanych, gdyż znajdujące się na nim zabytki rozrzucone są w sporej odległości. Można wędrować szlakiem od Częstochowy po Żywiec, koncentrując się na poszczególnych rejonach.

Najsłynniejszymi obiektami na tej trasie są browary w Tychach oraz w Żywcu, w których można zapoznać się z historią oraz zasadami warzenia piwa i w których można dokonać ich degustacji.

W samej Częstochowie zachwyca Muzeum Historii Kolei, znane z ciekawej kolekcji parowozów. W Tarnowskich Górach czekają takie perełki, jak Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. Zabytkowymi kopalniami węgla kuszą inne miasta: Rybnik oraz Zabrze. W Rybniku czeka na zwiedzających Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”, a w Zabrzu: „Guido” oraz „Luiza”.

Koniecznie trzeba zajrzeć do Gliwic i zobaczyć tutejszą Radiostację. Znana ze słynnej prowokacji poprzedzającej atak Niemiec na Polskę w 1939 roku jest dziś zabytkiem wyjątkowym. Wzniesiona z drewna dumnie góruje nad Gliwicami, będąc ich symbolem. W Gliwicach koniecznie też trzeba zajrzeć do gliwickiego Oddziału Odlewnictwa Artystycznego, w którym można podziwiać odlewy z XIX wieku oraz modele pomników. Kolejne gliwickie muzeum znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki to Muzeum Techniki Sanitarnej.

Swój cenny zabytek mają również Mysłowice. Tu na zwiedzających czeka Centralne Muzeum Pożarnictwa. Można w nim ujrzeć wyjątkową  kolekcję wozów strażackich oraz mundury i sprzęt gaśniczy. Wizyta w tym miejscu dostarcza wielu wrażeń, zatem pominąć jej nie można.

Fot. tyt.: sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, aut. Przykuta [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

You May Also Like