Szlak Zabytków Hydrotechniki

Na pasjonatów techniki oraz turystów ciekawych świata czekają zabytki hydrotechniki. Malowniczo położone obiektu są dowodem rozwoju hydrotechniki Pomorza. Szlak Zabytków Hydrotechniki jest zachętą do niezwykle inspirującej podróży.

Szlak Zabytków Hydrotechniki
Elektrownia w Łapinie, fot. Lotek70 [CC0], via Wikimedia Commons
Wkomponowane w krajobraz Pomorza zabytki hydrotechniki są uważane za dzieła sztuki inżynierskiej. Wiele z nich funkcjonujące jako zabytki kultury materialnej, czym do dziś zadziwiają i fascynują.

Szlak Zabytków Hydrotechniki obejmuje m.in. elektrownie wodne, kanały, akwedukty, młyny wodne, kuźnię wodną, zaporę, twierdzę wodną i przepompownię. W sumie na szlaku znajduje się ponad 60 obiektów godnych uwagi, których nie sposób zobaczyć podczas jednego pobytu.

Szlak podzielono na następujące grupy obiektów: 

  • Elektrownie wodne Raduni: Radunia zwana jest „najbardziej pracowitą z rzek Pomorza”. W XIX i XX wieku wzniesiono na niej się osiem elektrowni wodnych, pracujących w systemie kaskadowym. Są to elektrownie w Rutkach, Łapinie, Bielkowie, Straszynie, Prędzieszynie, Kuźnicach, Juszkowie i Pruszczu Gdańskim.
  • Elektrownie wodne rzek Pomorza Środkowego: Na szlaku elektrowni w dorzeczu Słupi znajduje się pięć elektrowni: Skarszów Dolny, Krzynia, Strzegomino, Gałąźnia Mała i Struga. W dorzeczu Łupawy znajduje się sześć kolejnych elektrowni. Trzy z nich, w Smołdzinie, Żelkowie i w Poganicach, są udostępnione do zwiedzania. W dolinie Wieprzy udostępniona do zwiedzania elektrownia znajduje się w Biesowicach.
  • Szlak Zabytków Hydrotechniki
    Kanał Raduni w Gdańsku, fot. DerHexer [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
    Zabytki hydrotechniczne Gdańska i okolic należą do najstarszych na Pomorzu. Najciekawszymi z nich są: Kanał Raduni (rozpoczynający się w Pruszczu Gdańskim), Kamienna Śluza, Wielki i Mały Młyn, Kuźnia na Potoku Oliwskim, Śluza Przegalina.
  • Zabytki Żuław Wiślanych i Powiśla: Wśród zabytków hydrotechniki warto zobaczyć śluzę Gdańska Głowa, mosty zwodzone w Rybinie i Nowym Dworze Gdańskim, przepompownię w Chłodniewie, akwedukt w Grabinach-Zameczku.
  • Zabytki hydrotechniki Borów Tucholskich zlokalizowane są nad rzekami Brda i Wda. Najciekawszymi, zachowanych do dziś, zabytkami są: Wielki Kanał Brdy, Kanał Wdy, akwedukt w Fojtowie.

Fot. tyt.: Pit1233 [CC0], via Wikimedia Commons

You May Also Like