Szlak Latarni Morskich

Latarnie morskie są nieodłącznym elementem nadmorskiego krajobrazu. Oprócz swojej podstawowej funkcji nawigacyjnej, są także fascynującymi budowlami, niejednokrotnie o dużej wartości zabytkowej. Dlatego też planując pobyt nad Bałtykiem warto uwzględnić podróż Szlakiem Latarni Morskich.

Szlak Latarni Morskich
Latarnia w Darłowie/Pixabay.com

Szlak Latarni Morskich prowadzi przez najciekawsze miejscowości polskiego wybrzeża Bałtyku, zaczynając w Krynicy Morskiej a na Świnoujściu kończąc, oferując odwiedzenie przeszło 17 latarni. Długość szlaku, łączącego województwa pomorskie i zachodniopomorskie, wynosi blisko 669 km, a na jego pokonanie warto poświęcić minimum 5 dni.

Widoczna z daleka latarnia w Krynicy Morskiej jest stosunkowo młoda. Została wzniesiona w 1951 roku obok ruin poprzedniej latarni, wysadzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Udostępniona do zwiedzania jest dziś obowiązkowym punktem podczas pobytu w tej miejscowości.

Najmłodszą latarnię na polskim wybrzeżu można spotkać w gdańskim Porcie Północnym. Wzniesiona w 1984 roku latarnia jest jedną z najnowocześniejszych budowli tego typu. Usytuowana na wieży Kapitanatu Portu Gdańsk nie jest udostępniona do zwiedzania. W Gdańsku znajduje się także starsza latarnia, będąca ozdobą Nowego Portu. Wzniesioną pod koniec XIX wieku budowlę zdobi ośmioboczna galeria otoczona kutymi w żelazie poręczami.

Kolejna na szlaku latarnia w Sopocie powstała na początku XX wieku. Jej powstanie związane jest z zakładem balneologicznym. Początkowo wieża latarni była kominem kotłowni należącej do zakładu. Po przebudowie umieszczono na nim źródło światła o niewielkim zasięgu. Obecnie z udostępnionego tarasu widokowego można podziwiać całą okolicę.

Hel także może się poszczycić piękną latarnią, która została wzniesiona przez Kaszubów w 1942 roku na miejscu swojej poprzedniczki, zniszczonej w 1939 roku. W latach 90. XX wieku została udostępniona zwiedzającym.

Latarnia w Świnoujściu/Pixabay.com

W Jastarni znajduje się najniższa (metrowa) na polskim wybrzeżu latarnia, której początki sięgają 1938 roku. Zniszczona w 1939 roku, została odbudowana w latach 50. XX wieku.

Na Przylądku Rozewie znajduje się najbardziej znana w Polsce latarnia morska. O początkach źródła światła w tym miejscu mówią legendy. Jednak pierwsze światła na Rozewiu pojawiły w 1807 roku, a pierwsze latarnia morska została tu wzniesiona dopiero w 1822 roku. Obecnie latarnia liczy dziś ponad 32 m wysokości, zaś jej światło widoczne jest z odległości 26 mil morskich (48 km). W jej pomieszczeniach znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Latarnictwa.

Równie interesująca jest latarnia morska w Ustce wzniesiona w 1892 roku. Udostępniona turystom galeria jest popularnym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta i portu. W Darłowie znajduje się niepozorna latarnia morska, położona praktycznie w linii brzegowej. Z kolei we wsi Gąski znajduje się jedna z wyższych latarni w Polsce, licząca ponad 50 m wysokości.

Wzniesiona w latach 60. XIX wieku latarnia w Niechorzu jest jedną z najpiękniejszych budowli tego typu na polskim wybrzeżu. Wzniesiona na 20-metrowym klifie ułatwia statkom drogę do portu w Świnoujściu.

Świnoujście może poszczycić się najwyższą (65 m) i jedną z najstarszych latarni morskich na polskim wybrzeżu. Wzniesioną w latach 1854-1857 latarnię na początku XX wieku gruntownie przebudowano, zmieniając jej wygląd. By dostać się na jej galerię widokową, trzeba pokonać ponad 300 schodów, jednak roztaczająca się z latarni panorama spełni wymagania każdego turysty.

Fot. tyt.: latarnia w Kołobrzegu/Pixabay.com

You May Also Like