Szlak Kamiennych Kręgów

Szlak Kamiennych Kręgów na Kaszubach to jeden z najbardziej tajemniczych szlaków turystycznych w Polsce, prowadzący do cmentarzysk w Odrach i Wąsiorach.

Szlak Kamiennych Kręgów
Cmentarzysko gotów w Węsiorach, fot. Przykuta [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Turyści kochają tajemnice, nic zatem dziwnego, że Szlak Kamiennych Kręgów dość szybko podbił ich serca. Stare, tajemnicze cmentarzyska pobudzają fantazję, a wizyta na ich terenie jest jednocześnie fascynującą lekcją historii.

Szlak Kamiennych Kręgów, liczący blisko 100 km długości, niemal w całości przebiega na Ziemi Kaszubskiej. Rozpoczyna się we wschodniej części Pojezierza Kaszubskiego, później zahacza o Równinę Charzykowską, by doprowadzić wędrowców do Borów Tucholskich.

Najważniejszymi punktami na szlaku są cmentarzyska w Odrach i Wąsiorach, jednak i pozostałe miejscowości leżące na tej trasie mogą się pochwalić własnymi tajemnicami.

Najciekawsze cmentarzysko zobaczyć można w Wąsiorach. Pochodzi ono z początków naszej ery i jest jedną z nielicznych nekropolii Gotów na ziemiach polskich. Kamienne kręgi utworzone z głazów tkwiących pionowo w ziemi – oto, jak przedstawia się obraz cmentarza w Wąsiorach. Widoczne są tu również kurhany, usypane z kamieni, piasków oraz żwiru. Podobne cmentarzysko znajduje się również w miejscowości Leśna. Kolejną ciekawą nekropolią Gotów można zobaczyć koło wsi Odry, gdzie odkryto 30 kurhanów oraz 10 kręgów kamiennych. Miejsca pochówków Gotów można także zobaczyć we wsi Czarna Woda oraz w Lipuszu.

You May Also Like