Szlak ikon doliny Sanu

Polskie cerkwie i zgromadzone w nich ikony są ogromną atrakcją turystyczną. Zainteresowanie taką tematyką sprawia, że powstają szlaki tematyczne, których motywem przewodnim stają się ikony oraz same cerkwie, traktowane jako wyjątkowe zabytki architektury. Po najciekawszych i najcenniejszych miejscach o tej tematyce prowadzi Szlak Ikon doliny Sanu.

Szlak ikon doliny Sanu
Muzeum Historyczne w Sanoku, fot. Silar [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Punktem, w którym zaczyna się i kończy wędrówka jest Sanok. Sam Szlak Ikon doliny Sanu to trasa, którą można pokonać w ciągu dwóch dni. Oprócz wspomnianego już Sanoka na trasie tej znajdują się takie miejscowości, jak Międzybrodzie, Tyrawa Solna, Hłomcza, Łodzina oraz Ulucz.

Co decyduje o atrakcyjności tego szlaku? Na które obiekty znajdujące się przy tej trasie należy zwrócić szczególną uwagę? Ten ciekawy szlak prowadzi przez wyjątkowo atrakcyjne i malownicze tereny województwa podkarpackiego. Wszystkie miejscowości, przez które ów szlak przebiega, mogą pochwalić się długą historią oraz ciekawą, bogatą tradycją. Znajdujące się w nich zabytki są piękną pamiątką po dawnych mieszkańcach tych ziem – Łemkach. A wszystko to pięknie wkomponowane jest w malowniczą scenerię Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Warto zwrócić również uwagę na tak fascynującą rzekę, jaką jest San. Ten dopływ Wisły liczy sobie ponad 440 km długości. To nie tylko atrakcyjna z turystycznego punktu widzenia rzeka. Warto pamiętać, że na odcinku około 50 km San stanowi naturalną granicę z Ukrainą. Chociaż San dzieli dwa państwa, ludność mieszkająca nad jego brzegami mieszała się ze sobą. W efekcie przenikania się kultur dziś można tu zaobserwować ciekawe zabytki i obrzędy, będące elementem charakterystycznym dla tej części pogranicza polsko-ruskiego.

Szlak ikon doliny Sanu
Cerkiew w Międzybrodziu, fot. Kura [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons
Sam szlak rozpoczyna i kończy się w Sanoku. W tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić miejscowy zamek i urządzone w jego murach Muzeum Historyczne. W tym muzeum można zobaczyć najcenniejszy w całej Polsce zbiór ikon. Innym ciekawym muzeum w Sanoku jest Muzeum Budownictwa Ludowego – wyjątkowo ciekawy skansen, na terenie którego zgromadzono wiele cennych zabytków architektury łemkowskiej.

Cerkwie, perełki drewnianej architektury ludowej, można w okolicach Sanoka spotkać w wielu miejscach. Jednym z ciekawszych zabytków tego typu jest cerkiew we wsi Międzybrodzie. Choć jest to cerkiew murowana, warto zwrócić na nią uwagę. Drewnianą cerkiew można natomiast zobaczyć w pobliskiej Tyrawie Solnej. Co ciekawe – we wnętrzu tej świątyni (która obecnie pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego) zachował się do dziś kompletny ikonostas.

Inna ciekawa cerkiew, która nadal służy grekokatolikom, znajduje się w Hłomczy. Grekokatolicka cerkiew funkcjonuje nadal i w pobliskiej Łodzinie. Obowiązkowym punktem programu na tym szlaku jest Ulucz. Bezcennym zabytkiem miejscowości jest najstarsza w Polsce drewniana cerkiew, której historia rozpoczyna się w 1510 roku.

Fot. tyt.: Henryk Bielamowicz [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

You May Also Like