Szlak Grodów Nadwiślańskich

Wśród licznych szlaków tematycznych prowadzących przez ziemie polskie na szczególną uwagę zasługuje Szlak Grodów Nadwiślańskich. Podążając zgodnie z biegiem Wisły, najdłuższej ze wszystkich polskich rzek, można poznać najważniejsze i najpiękniejsze miasta, których historia ściśle wiąże się z ogromnym znaczeniem Wisły w dawnych czasach.

Szlak Grodów Nadwiślańskich
Czarna Wisełka, fot. Pudelek [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Wisła od dawna wykorzystywana była jako szlak żeglugowy. To właśnie tą rzeką transportowano cenne towary z ziem polskich na wybrzeże Morza Bałtyckiego, a stamtąd eksportowano towary do innych państw europejskich. Dzięki temu rzeka odgrywała ważną rolę w dziejach polskiego handlu. Nad jej brzegami powstawały z czasem liczne porty, które świetnie prosperowały dzięki rzece. Nic dziwnego w tym, że nad Wisłą powstawały wspaniałe miasta znane z bogactwa i prężnej działalności handlowej. O tym, jak ważną rolę rzeka odgrywała w XV – XVIII wieku najlepiej można przekonać się podczas wędrówki Szlakiem Grodów Nadwiślańskich.

Szlak ten jest jednym z najdłuższych szlaków tematycznych w Polsce. Sama rzeka Wisła ma przecież długość 1048 kilometrów. Co więcej powstałe nad nią miasta słyną z licznych atrakcji i pięknych zabytków. Na pokonanie trasy przeznaczyć trzeba zatem przynajmniej kilkanaście dni. Ci, którzy zwiedzają wyjątkowo dokładnie, swą wycieczkę przeciągają nawet do czterech tygodni. Na turystów pokonujących tą trasę czekają nie tylko wspaniałe miasta, ale i piękne krajobrazy. To najlepszy sposób, by poznać piękno i różnorodność Polski oraz zaznajomić się z jej zróżnicowanymi pejzażami.

Wędrując od źródeł Wisły aż po jej ujście do Morza Bałtyckiego można ujrzeć wiele wspaniałych miejsc. Trasę najlepiej zacząć od źródeł, które biją na zboczach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Pierwszym ważnym miastem leżącym nad Wisłą jest Wisła – znane beskidzkie uzdrowisko i ważna miejscowość turystyczna. Kolejny ważny gród to Oświęcim, znany przede wszystkim z obozu KL Auschwitz. Samo miasto może pochwalić się jednak i innymi, mniej ponurymi zabytkami, jak chociażby średniowiecznym zamkiem przypominającym o dawnej potędze miasta. Pięknie prezentuje się leżący nad Wisłą Tyniec i tutejsze opactwo benedyktyńskie. Z Tyńca Wisła prowadzi dalej do jednego z najpiękniejszych i najważniejszych polskich miasta, czyli Krakowa.

Klasztor w Tyńcu, fot., Zygmunt Put Zetpe0202 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Po Krakowie warto zatrzymać się w Niepołomicach, które dawniej służyły polskim królom jako miejsce polowań. Otaczająca miasto Puszcza Niepołomicka była idealnym miejscem dla takich polowań, z czego też chętnie korzystali kolejni panowie z Zamku Wawelskiego. Kolejna perełka na szlaku to Baranów Sandomierski i tutejszy zamek, zwany „Małym Wawelem”. Po zwiedzeniu Baranowa należy skierować się do Tarnobrzegu i dalej, do Sandomierza. Sandomierz, jak przystało na jeden z najważniejszych grodów nadwiślańskich, do dnia dzisiejszego budzi zachwyt wśród zwiedzających, zaś jego świetnie zachowana Starówka jest idealnym miejscem na spacer. Atrakcją jest podziemna trasa turystyczna oraz sandomierskie wąwozy.

Z Sandomierzem konkuruje Kazimierz Dolny, znany jako jedno z piękniejszych renesansowych miast w Polsce. Piękne miasto ma też atrakcyjne otoczenie. To Kazimierski Park Krajobrazowy – miejsce atrakcyjne dla miłośników pieszych wędrówek i niezwykłych krajobrazów.

Kolejne ważne punkty to Puławy oraz Dęblin, zaś na terenie Mazowsza – Czersk. Nad samą Wisłą stoją tu ruiny gotyckiego zamku, będącego dawniej siedzibą książąt mazowieckich. Nie sposób pominąć Warszawy z jej pięknym Starym Miastem oraz Twierdzę Modlin. Podążając dalej turyści docierają do Czerwińska nad Wisłą, znanego przede wszystkim z romańskiej bazyliki. Kolejne ważne miasto na Mazowszu to Płock.

Szlak Grodów Nadwiślańskich
Rynek w Kazimierzu Dolnym

Wisła przepływa również przez tak ważny ośrodek miejski, jakim jest Toruń. W mieście Kopernika zachwyca przede wszystkim wspaniała, gotycka architektura oraz historyczny, świetnie zachowany układ urbanistyczny. Za Toruniem ważnym miastem na trasie jest Bydgoszcz, która powstała w średniowieczu jako warowny gród. Tu dużą atrakcją jest słynny Kanał Bydgoski, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku oraz Bydgoska Wenecja.

Malbork to jeden z tych grodów, którego w czasie wędrówki Szlakiem Grodów Nadwiślańskich pominąć nie można. Imponujący zamek krzyżacki to jedna z największych atrakcji w Europie. Atrakcyjny jest również Tczew położony na Żuławach Wiślanych. Ze względu na obecność licznych mostów bywa on nazywany miastem mostów. Swoistą atrakcją jest w Tczewie jedyne w kraju Muzeum Wisły.

Szlak Grodów Nadwiślańskich kończy się w Gdańsku – ważnym mieście portowym, które do dziś zachwyca bogactwem swej architektury i kultury.

You May Also Like