Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej

Wędrując po Beskidzie Niskim nie sposób natrafić na XVI-wieczny drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej.

Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
Fot. Jerzy Strzelecki [CC BY 3.0]
Wzniesiona około 1520 roku świątynia jest unikalnym zabytkiem na skalę światową, a jej niezwykły urok odkryli pod koniec XIX wieku młodopolscy malarze (malowali go m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Jan Sas Zubrzycki i Kazimierz Skórewicz). Do 1915 roku uważny był za najpiękniejszy drewniany kościół w Małopolsce.

Początkowo kościół w Sękowej składał z nawy i trójbocznie zamkniętego prezbiterium, przykrytych wspólnym jednokalenicowym dachem bez sygnaturki. W późniejszym okresie dobudowano zakrystię. W XVII wieku została rozbudowana m.in. o wieżę, soboty oraz o wieloboczną wieżyczkę na sygnaturkę. W 1819 roku przebudowano zakrystię i chór muzyczny, a przed 1888 rokiem wnętrze pokryto polichromią o motywach neogotyckich.

Wyposażenie świątyni jest dość ubogie, gdyż została poważnie zdewastowana podczas działań wojennych I wojny światowej przez wojska austriackie. W trakcie zaciętych walk bitwy pod Gorlicami w 1915 roku drewniany materiał z kościoła posłużył na budowę okopów i na opał. Po zakończeniu działań wojennych kościół został poddany rekonstrukcji już w 1918 roku. W II połowie XX wieku przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorskie.

We wnętrzu na uwagę zasługuje późnorenesansowy ołtarz główny z XVII wieku oraz kamienna chrzcielnica z 1522 roku. Z okresu budowy kościoła pochodzą trzy gotyckie portale wycięte w tzw. ośli grzbiet.

W 1984 roku kościół w Sękowej został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki medalem „Prix Europa Nostra” za wzorcowo używany kościół zabytkowy. W 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fot. tyt.: Jerzy Strzelecki [CC BY 3.0]

You May Also Like