Rody panujące Europy. Windsorowie

W najbliższy piątek, 8 czerwca, w łańcuckim zamku nastąpi otwarcie wystawy „Rody panujące Europy. Windsorowie”. Jest to druga odsłona cyklu poświęconego wielkim rodom Starego Kontynentu. Podczas poprzedniej edycji w dawnej rezydencji magnackiej prezentowano dokumenty poświęcone Habsburgom.

Rody panujące Europy. WindsorowieMiłośnicy brytyjskiej rodziny królewskiej będą mogli obejrzeć unikalną kolekcję dokumentów heraldycznych, takich jak nadania herbowe, patenty szlacheckie i udostojnienia herbowe. Kolekcja umożliwi zapoznanie się z dokumentami nieznanymi w Europie kontynentalnej.

Wśród prezentowanych dokumentów znajdzie się np. nadanie herbowe – herb osobisty, który Florence Pomeroy otrzymała od Heroldii. Ma on charakterystyczny dla herbów kobiecych kształt tarczy w formie diamentu. Wydany w 1933 roku dokument sporządzono na pergaminie i opatrzono dwiema pieczęciami. Innym niezwykłym eksponatem będzie np. nadanie herbowe z 1792 roku, które Jerzy III król Wielkiej Brytanii i Irlandii nadał Edwardowi i Thomasowi Turlow.

Wystawa „Rody panujące Europy. Windsorowie” jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum – Zamkiem w Łańcucie i Instytutem Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach.

Otwarcie wystawy zostanie poprzedzone prelekcjami dotyczącymi specyfiki heraldyki brytyjskiej, dyplomatyki herbowej oraz życiorysów osób, które otrzymały poszczególne nadania.

Unikalną kolekcję dokumentów będzie można oglądać w Jadalni Wielkiej do niedzieli 12 sierpnia 2018 roku.