Wystawa „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków”

Od 19 maja do 8 czerwca w Galerii Rzeźb na Zamku w Łańcucie będzie można można wystawę „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków”. Wystawę w czasie Inauguracji 57. Festiwalu Muzycznego w Łańcucie zapowie Ambasador Republiki Chorwacji dr Andrea Bekić.

Wystawa „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków”Wystawa „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków” została przygotowana przy współpracy Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie, Chorwackiego Instytutu Historycznego oraz Chorwackiego Saboru. Składa się z 16 ilustrowanych, dwujęzycznych (polski i chorwacki) plakatów, na których zaprezentowano ciągłość tradycji parlamentarnej Chorwatów.

Sabor był dla Chorwatów podstawą i źródłem statusu państwowo-prawnego począwszy od Królestwa Chorwacji, poprzez różne wspólnoty wielonarodowe, w których uczestniczyli przez wieki, aż do samego powstania niepodległego i suwerennego państwa w 1991/1992 roku.

Część plakatów poświęcona jest państwowo-prawnym oraz dynastycznym związkom Polaków i Chorwatów. Ostatni plakat zaś prezentuje sylwetkę bana Josipa Jelačicia, wicekróla Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji (1848-1859), który walczył o równouprawnienie Chorwacji i języka chorwackiego w Monarchii Habsburskiej. Początki jego kariery wojskowej są związane właśnie z Łańcutem, gdzie służył w okresie 1819-1830 w 3 Pułku Dragonów. W najbliższym okresie planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej związki Josipa Jelačicia z Łańcutem i Polską.

Po raz pierwszy wystawa została otwarta 19 października 2016 r. w Sejmie RP z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji. Wystawę otworzyli Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Kuchciński oraz Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce dr Andrea Bekić.

Źródło: Muzeum-Zamek w Łańcucie