Noc Muzeów w łańcuckim Zamku

Muzeum-Zamek Łańcut 2. maja (środa) po raz kolejny organizuje Noc Muzeów. Podczas wydarzenia turyści będą mogli obejrzeć ekspozycję parteru i pierwszego piętra łańcuckiego Zamku.

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 17:00 i potrwa do 24:00 (ostatnie wejście o 23:00). W trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć m.in.:

  • Salę Balową będącą największym i najbardziej okazałym wnętrzem rezydencji magnackiej, prezentującym dojrzały styl klasycyzmu. Ozdobą Sali Balowej jest intarsjowana posadzka, iluzjonistycznie namalowane niebo na suficie, a także pięć imponujących, kryształowych żyrandoli z końca XIX wieku;
  • Buduar, dawniej nazywany Gabinetem Lustrzanym lub Zwierciadlanym, a także Rokokowym. Od tego pokoju rozpoczyna się ciąg intarsjowanych posadzek o wzorze dywanowym, które powstały w latach 1830-1835;
  • Łazienkę Żółtą, której nazwa wzięła się od koloru kafelków, jakimi wyłożono ściany. Był to pokój toaletowy Romana Potockiego. Na wiedeńskich meblach stoją angielskie i czeskie kryształowe naczynia toaletowe, pochodzące przełomu XIX i XX stulecia. Łazienka zamyka ciąg pokoi wchodzących w skład apartamentu męskiego.

W trakcie Nocy Muzeów obowiązuje wstęp wolny. Zwiedzanie odbędzie się bez przewodników i audioprzewodników. Ponadto będzie można zakupić wydawnictwa i zamkowe pamiątki w promocyjnych cenach.