Zamek joannitów w Łagowie

Pomimo obecności Joannitów w Polsce od XII wieku, do naszych czasów zachowało się niewiele zabytków związanych z ich działalnością. Dlatego też warto wybrać się na zamek w Łagowie.

Zamek joannitów w Łagowie
Fot. Jan Jerszyński [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons
Pierwsza wzmianka o Łagowie pochodzi z 1251 roku. Początkowo był własnością Templariuszy, a od 1285 roku siedzibą ich komandorii. W 1300 roku Łagów został przejęty przez margrabiów brandenburskich, którzy jeszcze w tym samym roku sprzedali rycerzowi Albrechtowi de Klepitz.

W połowie XIV wieku Łagów stał się własnością rycerskiego zakonu joannitów, który wkrótce przystąpił do budowy zamku, lokalizując go na wzgórzu morenowym na przesmyku między jeziorami: Trześniowskim od północy i Łagowskim od południa. Szybko został wzniesiony wysoki czworoboczny budynek o wysokości 12 metrów, następnie wybudowane zostały mury dookoła zamku ze strzelnicami. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami. W końcu XIV wieku na zamku utworzono komandorię.

Na początku XVI wieku na rozkaz ówczesnego komandora Liboriusa von Schapelowa wzniesiono 24-metrową wieżę. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał.

W 1810 roku, po kasacie zakonu joannitów, zamek stał się własnością Prus, a następnie własnością prywatną. Obecnie na zamku znajduje się hotel i restauracja.

Il. tyt.: Friedrich Wilhelm Ferdinand Theodor Albert, Heinrich Litzmann (1824-1910) Alexander Duncker (1813-1897), via Wikimedia Commons