Bastejowy zamek w Janowcu

Z potężnego niegdyś zamku, w którym gościł Jan Kochanowski, do naszych czasów pozostały tylko monumentalne ruiny.

Bastejowy zamek w JanowcuDzieje Janowca, zwanego niegdyś Syrokomlą, związane są rodem Janowskich, do których należał już w XIV stuleciu. W 1491 roku miejscowość przeszła w ręce Firlejów. Kilka lat później, w 1508 roku Mikołaj Firlej herbu Lewart rozpoczął budowę potężnego zamku. Prace kontynuował ją jego syn, wojewoda ruski Piotr Firlej. Był to zamek obronny ufortyfikowany przez basteje wysunięte przed linię murów. Miał możliwość prowadzenia ostrzału wzdłuż obwarowań.

W latach 1565–1585 z inicjatywy Andrzeja Firleja przekształcono zamek we wspaniałą renesansową rezydencję. Pracami kierował włoski architekt Santi Gucci. Wówczas budynki zamkowe zwieńczono attyką od północy i południa. Na początku XVII wieku, po przejęciu zamku przez rodzinę Tarłów, rozbudowano część mieszkalną i dobudowano wieżę zachodnią i wschodnią. W 1606 roku na zamku miało miejsce pojednanie króla Zygmunta III Wazy z marszałkiem wielkim koronnym Mikołajem Zebrzydowskim, przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego.

Podczas „potopu” szwedzkiego w 1656 roku janowicki zamek został ograbiony i spalony. Następnie odbudowany i rozbudowany w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich, w których posiadaniu znajdował się do 1. połowy XVIII wieku. Odbudową kierował architekt holenderski Tylman z Gameren.

Bastejowy zamek w JanowcuW 1783 roku Jerzy Marcin Lubomirski przegrał zamek w karty, a jego nowym właścicielem został Mikołaj Piaskowski. Jednak ani on, ani kolejni właściciele (m.in. Osławscy) nie byli w stanie utrzymać zamku. Sprzedali całe wyposażenie (nawet marmury zostały zdjęte ze ścian), a zamek został opuszczony i popadł w ruinę.

W 1931 roku zamek został zakupiony przez Leona Kozłowskiego, który planował odrestaurować rezydencję. Jednak nie udało się mu zrealizować ambitnych planów.

Po II wojnie światowej Leon Kozłowski został jedynym w bloku wschodnim prywatnym właścicielem zamku, który był zbyt małym majątkiem, by objęła go reforma rolna. W 1975 roku obiekt został zakupiony przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, które rozpoczęło jego remont.

Fot.: Pixabay.com