Skansen Górniczy „Królowa Luiza”

Kopalnia „Królowa Luiza” w Zabrzu jest jednym z najstarszych zakładów górniczych na Śląsku. Jej początki sięgają 1791 roku, kiedy to była jedną z największych i najnowocześniejszych kopalń w Europie.

Skansen Górniczy „Królowa Luiza”
Maszynownia szybu Carnall. Fot. Uksp [CC BY-SA 3.0 pl], Wikimedia Commons
W skład Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu, położonego na terenie założonej w 1791 roku kopalni węgla kamiennego, wchodzą m.in. dawne wyrobiska Königin Luise Grube, współczesne chodniki i komory kopalni „Zabrze”. Znajduje się tutaj m.in. budynek maszynowni i nadszybia byłego szybu Carnall, wzniesione w 2. połowie XIX wieku. Został udostępniony publiczności w grudniu 1993 roku jako oddział Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Głównym zabytkiem skansenu jest parowa maszyna wyciągowa wyprodukowana w 1915 roku w hucie Prinz Rudolf w Dülmen, o mocy 2 tysięcy koni mechanicznych, która pozwalała opuszczać windy z prędkością 10 m/s. Można uczestniczyć w pokazie jej działania. W budynku nadszybia znajdują się warsztat szybowy i oddziałowa stacja ratownicza oraz ekspozycja urządzeń szybowych i łączności sygnalizacyjnej. Z platformy wieży szybowej (wys. 25 m) rozciąga się panorama Zabrza i sąsiednich miast.

Drugą część skansenu stanowi sztolnia z korytarzami podziemnymi o łącznej długości 1560 m, schodzących do głębokości 35 m. Wyrobiska i korytarze sztolni mają oddawać wygląd i klimat kopalni węgla. Zwiedzający mogą uczestniczyć w pokazie pracy struga, kombajnu ścianowego i chodnikowego.

Fot. tyt.: Klaumich49 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Może Ci się spodobać