Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich prowadzi przez malownicze tereny Kaszub, Powiśla, Warmii i Mazur. Jego główną atrakcją są średniowieczne zamki krzyżackie oraz zamki biskupie i kapitulne w Bytowie, Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Olsztynie, Nidzicy, Ostródy, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie, Rynie, Gniewie.

Szlak Zamków Gotyckich
Zamek w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Pixabay.com

Atrakcjami na szlaku nie są jedynie średniowieczne mury i komnaty, ale także imprezy organizowane w zamkowych podwojach, czy to turnieje i pokazy rycerskie, koncerty muzyki dawnej, pokazy kunsztu i rzemiosła czy też kiermasze i jarmarki. To wszystko sprawia, że przenosimy się do czasów Krzyżaków, rycerzy i dam dworu.

Zbudowany na planie prostokąta zamek krzyżacki w Bytowie pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Wyposażony w trzy okrągłe baszty (Młyńską, Różaną i Polną) oraz czworoboczną wieżę Prochową, w latach 60. XX wieku został odbudowany i mieści obecnie m.in. Muzeum Zachodniokaszubskie oraz jest miejscem ciekawych imprez.

Zamek krzyżacki w Malborku jest najwspanialszą pamiątką po Zakonie Krzyżackim, jaka została na naszych ziemiach. Położona na prawym brzegu Nogatu warownia jest największą twierdzą w Europie jaka została wzniesiona w stylu gotyckim.

Z XIV-wiecznego zamku pokrzyżackiego w Sztumie, wzniesionego w latach 1326-1333, zachowały się jedynie fragmenty. Dziedziniec zamkowy jest często areną różnorakich imprez organizowanych przez Sztumskie Centrum Kultury.

Wspaniały Zespół Katedralno-Zamkowy Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie wzniesiony w latach 1320-1340 wzorując się na zamkach krzyżackich, mieści obecnie Muzeum Zamkowe.

Budowę zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie, najważniejszego zabytku miasta nad Łyną, rozpoczęto około 1346 roku. Na zamkowym krużganku zachował się fragment tablicy astronomicznej sporządzonej przez Mikołaja Kopernika, a wokół warowni pozostało się kilka zabudowań podzamcza i mur obwodowy o grubości 2 m. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

Budowę zamku w Nidzicy Krzyżacy rozpoczęli około 1370 roku, a w 1409 roku rezydował już tutaj krzyżacki prokurator. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku jest wolny.

Szlak Zamków Gotyckich
Zamek w Ostródzie. Fot. Pixabay.com

XIV-wieczny zamek krzyżacki w Ostródzie, obecnie Centrum Kultury, jest najważniejszym zabytkiem miasta. Jego budowę rozpoczął około 1349 roku komtur ostródzki Günther von Hohenstein.

Położony w rozwidleniu rzek Łyny Symsarny zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim wznoszono przez około 100 lat, od połowy XIV do połowy XV wieku. Otoczony murami obronnymi i fosą, ze względu na piękny arkadowy dziedziniec, bywa nazywany „Wawelem Północy”.

Budowę zamku krzyżackiego w Kętrzynie rozpoczęto w połowie XV wieku jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Obecnie w zamku funkcjonuje Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Zamek krzyżacki w Rynie powstał 2. połowie XIV wieku na wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą urzędu miejsko-gminnego, domu kultury, biblioteki i Muzeum. Obecnie mieści się tu Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe.

Pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku zamek krzyżacki w Gniewie był najpotężniejszą twierdzą krzyżacką na lewym brzegu Wisły. Obecnie na zamku w Gniewie stacjonuje Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego, działa chór gregoriański oraz różne stowarzyszenia miłośników historii.

Fot. tyt.: Pixabay.com

Może Ci się spodobać

  • Gotyk to jeden z moich ulubionych stylów, Cieszę się, że w Polsce mamy tak wiele budowli z tego czasu. Lubię też polski gotyk za te czerwone cegły i strzelistość. Nie jest to co prawda Francja, ani Wiedeń, ale też mamy z czego być dumni