Moszna – zamek czy pałac?

W Mosznej, położonej między Prudnikiem a Krapkowicami, znajduje się jedna z najpiękniejszych budowli, nazywana przez niektórych zamkiem, a przez innych pałacem. Jaka jest prawda?

Moszna

Większość znaków na niebie i na ziemi przemawia za tym, że jest to pałac. Budowla nie posiada ani murów obronnych, ani fosy i wałów. Nie została też wzniesiona w średniowieczu, lecz dopiero w połowie XVII stulecia.

W 1896 roku z niewyjaśnionych przyczyn spłonął barokowy pałac, który jeszcze w tym samym roku został odbudowany w pierwotnym kształcie. Z inicjatywy ówczesnego właściciela pałacu, Franza-Huberta von Tiele Wincklera, został on rozbudowany. Do 1900 roku powstało najbardziej okazałe neogotyckie skrzydło wschodnie, a w latach 1911-1913 wzniesiono neorenesansowe skrzydło zachodnie. Park jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów.

W latach 1904, 1911 oraz 1912 gościem Franza hr. Tiele-Wincklera był cesarz Wilhelm II, przybywający na urządzane przez hrabiego polowania. Rodzina Tiele-Winckler mieszkała w pałacu wiosną do końca II wojny światowej. W 1945 roku w pałacu kwaterowały oddziały Armii Czerwonej. W tym okresie zdewastowano wnętrza pałacowe oraz wywieziono większość dzieł sztuki.

Powojenne losy pałacu układały się różnie. W latach 1972-2013 znajdował się w nim szpital. W 1978 roku kręcono tu film „Test pilota Pirxa”, a w 1985 roku „Lubię nietoperze”. Obecnie w pałacu, liczącym 365 pomieszczeń i 99 wież, funkcjonuje hotel i restauracja.

Fot.: Pixabay.com