Moszna – zamek czy pałac?

W Mosznej, położonej między Prudnikiem a Krapkowicami, znajduje się jedna z najpiękniejszych budowli, nazywana przez niektórych zamkiem, a przez innych pałacem. Jaka jest prawda?

Moszna

Większość znaków na niebie i na ziemi przemawia za tym, że jest to pałac. Budowla nie posiada ani murów obronnych, ani fosy i wałów. Nie została też wzniesiona w średniowieczu, lecz dopiero w połowie XVII stulecia.

W 1896 roku z niewyjaśnionych przyczyn spłonął barokowy pałac, który jeszcze w tym samym roku został odbudowany w pierwotnym kształcie. Z inicjatywy ówczesnego właściciela pałacu, Franza-Huberta von Tiele Wincklera, został on rozbudowany. Do 1900 roku powstało najbardziej okazałe neogotyckie skrzydło wschodnie, a w latach 1911-1913 wzniesiono neorenesansowe skrzydło zachodnie. Park jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów.

W latach 1904, 1911 oraz 1912 gościem Franza hr. Tiele-Wincklera był cesarz Wilhelm II, przybywający na urządzane przez hrabiego polowania. Rodzina Tiele-Winckler mieszkała w pałacu wiosną do końca II wojny światowej. W 1945 roku w pałacu kwaterowały oddziały Armii Czerwonej. W tym okresie zdewastowano wnętrza pałacowe oraz wywieziono większość dzieł sztuki.

Powojenne losy pałacu układały się różnie. W latach 1972-2013 znajdował się w nim szpital. W 1978 roku kręcono tu film „Test pilota Pirxa”, a w 1985 roku „Lubię nietoperze”. Obecnie w pałacu, liczącym 365 pomieszczeń i 99 wież, funkcjonuje hotel i restauracja.

Fot.: Pixabay.com

Może Ci się spodobać

 • Gabriela Jaworska

  Nigdy nie słyszałam o tym zamku w Mosznej 🙂
  Mój blog

 • Katarzyna Paszek

  Byłam tam nie raz….. Uwielbiam ten zamek.. Uwielbiam te tereny ze względu na piękne trasy rowerowe…

 • Danuta Brzezińska

  Tyle razy przejeżdżam, muszę zajrzeć.

 • A ja o nim słyszałam wiele razy i dlatego wiem, że kiedyś muszę go zobaczyć 🙂