Szlak Chopinowski

Szlak Chopinowski jest propozycją godną uwagi zarówno melomanów oraz osób, które chcą poznać biografię kompozytora. Szlak prowadzi przez Mazowsze początków XIX wieku.

Szlak Chopinowski
Nieistniejacy Salonik Chopinów. Fot. Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons
Wyobraźnia pozwoli nam poczuć atmosferę tamtych dni, panującą zarówno na mazowieckiej wsi jak i w Warszawie, w której Fryderyk Chopin pobierał nauki. Wysłuchać poloneza, którego skomponował w wieku 8 lat i zaprezentował publiczności w 1818 roku.

Spacerując po Warszawie Chopina znajdziemy 13 miejsc, związanych z wielkim kompozytorem. Warto go rozpocząć od Ogrodu Saskiego, w którego pobliżu znajdowało się jedno z warszawskich mieszkań Chopinów. Ulica Królewska prowadzi na Krakowskie Przedmieście, przy którym położona jest księgarnia naukowa im. Bolesława Prusa, Akademia Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Warszawski. Kościół p.w. Świętego Krzyża i Pałac Staszica są kolejnymi obiektami, od których już całkiem niedaleko do nowoczesnego Muzeum Chopina, ulokowanego w Zamku Ostrogskich przy ul. Tamka. Ostatni etap spaceru prowadzi nas do placu Trzech Krzyży i Łazienek Królewskich, w których pod pomnikiem kompozytora odbywają się letnie Koncerty Chopinowskie.

Szlak Chopinowski
Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Fot. Wojsyl [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Podążając Szlakiem Chopinowskim przez Mazowsze docieramy do Żelazowej Woli, w której Fryderyk Chopin przyszedł na świat. Latem rozbrzmiewa w tutejszym muzeum muzyka wielkiego kompozytora. W pobliskim Brochowie znajduje się oryginalna świątynia, w której pobrali się rodzice Chopina, a w 1810 roku ochrzcili syna.

Wielokrotnie Fryderyk Chopin odwiedzał Sochaczew i Płock. W młodości bywał także w Rościszewie, Kowalewie, Książenicach. W Sannikach, gdzie spędził wakacje w 1828 roku, działa obecnie Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina.

W trakcie podróży po Mazowszu można podziwiać charakterystyczne dla regionu pejzaże. Mazowieckie krajobrazy są niezapomnianym tłem Szlaku Chopinowskiego.

Fot. tyt.: Adam Rudzki [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Może Ci się spodobać